Oto kilka rad jak skutecznie przeprowadzić taką rozmowę.

 

            Każdy z nas niezależnie od wieku przeżywa różne emocje. U dorosłych oraz dzieci emocje są niezbędnym sygnałem, pomagającym w rozpoznawaniu swoich potrzeb.

            Emocje to inaczej uczucia, które towarzyszą nam w danej chwili, na przykład: gdy nasze dziecko tuli się do nas odczuwamy radość; gdy zachoruje czujemy strach, smutek; gdy pierwszy raz przekracza progi przedszkola często czujemy lęk. Emocje charakteryzują się tym, że pojawiają się nagle i są z czymś powiązane – tym czymś mogą być różne wydarzenia, otaczający nas ludzie. Można powiedzieć, że emocje są odpowiedziami na to, co spotykamy na swojej drodze. Emocje są bardzo istotne w kontaktach międzyludzkich, dlatego też ważne jest, aby o emocjach rozmawiać z dziećmi już od najmłodszych lat.

 

1. Emocje też mają swoją przyczynę

            Wyjaśnijmy, że emocje oraz uczucia mają swoje przyczyny.  Dzieci powinny wiedzieć, że emocje pojawiają się na skutek naszych myśli, a to jak się zachowamy zawsze ma konsekwencje. Jeśli nasze dziecko się złości, krzywdząc przy tym innych, pozwólmy mu się dowiedzieć, jakie konsekwencje będzie to miało dla jego relacji z drugą osobą – czyli jak osoba skrzywdzona będzie się czuła, co będzie myślała.

 

2. Unikajmy stereotypów.

            Rozmawiając o emocjach z naszymi dziećmi warto unikać stereotypów np.: dziewczynki bardziej coś przeżywają; chłopcy nie płaczą, bo nie jest to prawda. Wszyscy mamy różny poziom wrażliwości, sami podejmujemy decyzję jak reagujemy w danej sytuacji. Ważne jest, aby dać informację dziecku, że każdy ma prawo odczuwać wszystkie emocje niezależnie czy jest dzieckiem czy dorosłym. Mamy prawo odczuwać wszystkie emocje.

 

3. Odwołujmy się do bohaterów z literatury

             Treść bajek przenika stopniowo do świadomości dziecka i zaczyna na nie oddziaływać. Dzieci często identyfikują się z wybranymi postaciami bajek, wchodząc w ich rolę. Wyobrażają sobie, jak czują się bohaterowie bajek oraz co mogą zrobić w danej sytuacji. W ten sposób dziecko może odnaleźć w bajkach problemy ze swojego życia, ucząc się przy tym jak je może rozwiązać.  Reakcje dziecka na określone opowieści, powinny być dla rodzica ważną informacją o tym, co w danym momencie przeżywa dziecko. Niektóre bajki przez dziecko zostaną niezauważone, inne zaś polubi i będzie prosiło o wielokrotne ich czytanie.

 

4. Dawajmy dzieciom dobry przykład

            Bądźmy dobrym przewodnikiem, dajmy przykład własnym zachowaniem. Pokazujmy dzieciom nasze emocje, nawet jeśli są silne. Uczmy ich na własnym przykładzie, że nie zawsze radzicie sobie z własnymi uczuciami, że też zdarza się wam mieć gorszy dzień czy też macie kłopoty, które was smucą, złoszczą – to uczy dzieci przeżywania smutku, porażki, paradoksalnie daje im siłę, że też sobie poradzą.

 

5. Codziennie rozmawiajmy z naszym dzieckiem

            Nie zapominajmy o rozmowach z dziećmi o emocjach przeżywanych każdego dnia. Nazywajmy co nas ucieszyło, zaskoczyło, zezłościło a co zasmuciło.  Młodsze dzieci mogą narysować, to co czują, starsze – prowadzić dziennik emocji, pisać wiersze i opowiadania.

 

6. Słuchajmy dziecka, nie lekceważmy go.

Warto wsłuchać się w to, co mówi dziecko, bądźmy przy tym cierpliwi. Słuchajmy dziecka w taki sposób, by nie miało wątpliwości, że je rozumiemy i szanujemy.  Wtedy łatwiej jest odczytać nie tylko emocje, ale również potrzeby dziecka. Zawsze bądźmy gotowi wysłuchać dziecko i postarać się mu pomóc, nawet odkładając swoje ważne sprawy. Budujmy relacje oparte na akceptacji, szacunku i zaufaniu. Rozmowa o emocjach powinna być swobodna.  Dziecko pragnie być zrozumiane i wysłuchane. W prosty sposób należy wyjaśniać, że akceptujemy uczucia, ale także nie przyzwalamy na niektóre zachowania. Dzieci nie lubią krytyki, pouczania. My dorośli powinniśmy zaczynać rozmowę z dzieckiem od wyjaśnienia, nie krytykować negatywnego zachowania, wytłumaczyć jak ono by się czuło w takiej sytuacji. Szczera rozmowa sprawi, że dziecko wysłucha i zrozumie, że nie zbagatelizowaliśmy problemu i zależy nam na pozytywnej relacji z dzieckiem. Właściwy dobór słów pomaga dzieciom budować więcej użytecznych pojęć. Ton głosu dorosłego ma znaczenie, gdyż wpływa na układ nerwowy dziecka. Postawa dorosłego wobec dziecka powinna być otwarta i empatyczna, ponieważ dziecko otwiera się przed nim ze swoimi uczuciami, a to pozwoli mu zaufać sobie samemu oraz rozwijać swoją osobowość.

 

            Drodzy Rodzice pamiętajcie, że rozmawiając z dziećmi o emocjach, rozwijacie u swoich dzieci samoświadomość siebie, dzieci lepiej rozumieją rzeczywistość, poszerzacie u swoich pociech słownik emocji, budujecie więź emocjonalną, która jest bardzo ważna dla zdrowego rozwoju psychicznego oraz społeczno-emocjonalnego dziecka. Akceptujcie wszystkie pojawiające się emocje swojego dziecka.